Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi şi-a stabilit laureaţii pe 2018

  La fiecare sfârşit de an, DJST Iaşi (director: Daniel Stătescu) îşi stabileşte laureaţii pe trei categorii: sporturi olimpice, sporturi neolimpice şi arte marţiale. La finele lui 2018, cele...
Viena

 

La fiecare sfârşit de an, DJST Iaşi (director: Daniel Stătescu) îşi stabileşte laureaţii pe trei categorii: sporturi olimpice, sporturi neolimpice şi arte marţiale.

La finele lui 2018, cele trei clasamente sunt conduse de Ştefănel Cojocaru (CSŞ Unirea Iaşi – tir cu arcul), Gabriela Ivan (CSM Iaşi – radioamatorism) şi Dragoş Bălăiaşa (CS ENPI Iaşi – karate tradiţional).
S-au mai acordat diplome speciale şi plachete pentru sportivi şi echipe.
Cele trei clasamente în urma performanţelor sportive din 2018 arată astfel:

*** SPORTURI OLIMPICE:

1. COJOCARU ŞTEFĂNEL – TIR CU ARCUL – C.S.Ş. UNIREA Iaşi – Antrenor: Cezar Alexandrescu.

Loc V – Campionat Mondial juniori FIELD

Loc V – Campionat Mondial juniori echipe FIELD

2. FRAI COSMIN – TIR CU ARCUL – C.S.M IAŞI – Antrenor: Constatin Frai.

Loc V – Campionat Mondial juniori echipe FIELD

2. ALBU ŞTEFANA – TIR CU ARCUL – C.S.Ş. UNIREA IAŞI – Antrenor: Cezar Alexandrescu.

Loc V – Campionatul Mondial Junior – Field

3. IORDACHE DRAGOMIR – TIR SPORTIV – C.S. POLITEHNICA IAŞI – Antrenor: Mihai Axinte.

Loc VI Campionat Mondial Juniori
4. RĂILEANU CRISTINA – CANOTAJ – C.S.M. IAŞI –

Antrenori: Sorin Băhnărel, Ciprian Atomei, Adriana Cserhati.

Locul I – Campionatul Balcanic Juniori 4-

Locul II -Campionatul European Junior 8+1

5. ZMĂU ALEXANDRU – SCRIMĂ – C.S.M. IAŞI – Antrenori: Alexandru Sireţeanu, Radu Tofan, Alin Lupeică.
Locul III – Campionatul European Cadeţi – Sabie

6. BUCĂTARU COSMIN – JUDO – C.S.Ş. UNIREA IAŞI / C.S. POLITEHNICA IAŞI – Antrenori: Costel Năftică, Ioana Babiuc.

Locul II – Campionat Balcanic Cadeti

Locul III – Campionat European Cadeti Echipe

7. SIMIONESCU VLAD – JUDO – C.S. POLITEHNICA IAŞI – Antrenor: Costel Năftică.

Locul I – Cupa Europeană Seniori

Locul II – Cupa Mondială Seniori

8. CEOBANU FLORIN – CANOTAJ – C.S.M. IAŞI – Antrenori: Sorin Băhnărel, Ciprian Atomei, Adriana Cserhati.

Locul III – Campionatul Balcanic Juniori – Echipaj 8+1
Locul V – Campionatul European Juniori – Echipaj 8+1
8. ANIȚEI LAURA – GIMNASTICĂ RITMICĂ – C.S.Ş. UNIREA IAŞI – Antrenor: Constantin Radu.

Locul IV – Campionatul European Juniori – individual

9. Echipa LUPU ANDREEA, RADU IOANA, DRĂGAN CERASELA – SCRIMĂ – C.S.M. IAŞI – antrenor: Alexandru Sireţeanu, Radu Tofan.

Locul VI – Campionatul European Juniori Echipe – Sabie.

10. SPIRIDON GEORGIANA – ATLETISM – L.P.S IAŞI / CS POLITEHNICA IAŞI – Antrenor: Viorel Popovici.

Locul II – Campionatul Balcanic Juniori I – 3.000 metri

Locul II – Campionatul Balcanic Juniori II – 3000 metri

*** DIPLOME DE MERIT PENTRU SPORTURI OLIMPICE:

– COCHIOR MIHAI – ATLETISM – L.P.S. IAŞI / CS POLITEHNICA IAŞI – Antrenor: Viorel Popovici.

Locul II – Campionatul Balcanic Juniori I – Cros Echipe
Locul III – Campionatul balcanic Juniori I – 3000 metri Obstacole

– ANTON ALIN – ATLETISM- L.P.S IAŞI / C.S.M. ONEŞTI – Antrenor:Rodica Dudău.

Locul II – Campionatul Balcanic Junior I – 60 mg

– STAN COSMIN – SCRIMĂ – C.S.Ş. UNIREA IAŞI – Antrenor:Radu Tofan.

Locul I –  Circuit Euro U17 –Sabie

– AGHION RĂZVAN – TENIS – C.S. CFR IAŞI – Antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion.

Locul II – „Tennis Europe” – Individual Juniori U 16

Locul II – „Tennis Europe ”- Dublu Junior U 16

*** PLACHETE – PREMII SPECIALE PENTRU ECHIPE:

* ECHIPE SPORTURI INDIVIDUALE:

– C.S. POLITEHNICA IAŞI – JUDO – Antrenor: Costel Naftică

Locul I – Campionatul Naţional Seniori

* ECHIPE – SPORTURI DE ECHIPĂ:

– C.S. CFR IAŞI –POPICE – Antrenor: Remus Antimirescu.
Locul I – Campionatul Naţional Seniori

– C.S. POLITEHNICA IAŞI – RUGBY 7 – Antrenor: Neculai Tarcan.

Locul I – Campionatul Naţional Seniori (Feminin)

– C.S Ş. UNIREA IAŞI – RUGBY 7 – Antrenor: Neculai Tarcan.
Locul I – Campionatul Naţional U 18 (Feminin)

*** SPORTURI NEOLIMPICE:

1. IVAN GABRIELA – RADIOAMATORISM – C.S.M. IAŞI – Antrenor: Gabriela Ivan.

Loc I – Campionat Mondial Seniori – RUF Z

Loc I – Campionat Mondial Seniori – Morse Runer

Loc III – Campionat Mondial Seniori – Individual Compus

Loc III – Campionat Mondial Seniori – Echipe

2. POPA LUCIAN – FITNESS / CULTURISM – C.S.M. IAŞI – Antrenori: Felicia Purice-Russ şi Christian Russ.

Loc I Campionatul Mondial Juniori – Fitness

Loc I Cupa Mondiala Seniori – Fitness

3. ZAHARIA IUSTIN – RADIOAMATORISM – C.S.M. IAŞI – Antrenor: Gabriela Ivan.

Loc II – Campionatul Mondial Juniori –RUF Z

Loc III – Campionatul Mondial Juniori –Individual Compus

Loc III – Campionatul Mondial Seniori – Echipe

4. LEHACI MIRUNA – ŞAH – C.S. POLITEHNICA IAŞI – Antrenor: Vasile Manole.

Loc I – Campionat European Juniori – individual

Loc II – Campionat European juniori – individual

Loc II – Campionat European Tineret – echipe

Loc III – Campionat Mondial Juniori – individual

Loc III – Campionat Mondial Seniori – individual

5. GAVRILOVICI DAVID – GIMNASTICA AEROBICĂ – C.S.GIMNASTICĂ GIMNIS IAŞI – antrenor: Andrei Bogdan Bantă.

Loc I – Jocuri Mondiale Universitare – Trio Juniori

Loc I – Jocuri Mondiale Universitare – Perechi Mixte

Loc II – Jocuri Mondiale Universitare – Echipe

Loc III – Campionat Mondial Juniori – Trio

Loc III – Campionat Mondial Juniori – Individual

Loc III – Campionat Mondial Juniori – Perechi Mixte

6. DUMITRU AMBRA – FITNESS / CULTURISM – C.S.M. IAŞI – Antrenori: Felicia Purice-Russ şi Christian Russ.
Loc II – Campionatul Mondial Juniori – Body Fitness

Loc III – Cupa Mondială – Body Fitness

7. PETRE TEODOR – FITNESS / CULTURISM – C.S.M. IAŞI – Antrenori: Felicia Purice-Russ şi Christian Russ.

Loc II – Cupa Mondiala – Fitness

Loc III – Campionatul Mondial Juniori

7. STĂNICĂ MELISSA – RADIOAMATORISM – C.S.M. IAŞI – Antrenor: Gabriela Ivan.

Loc I – Campionatul Balcanic Juniori II – Echipe

Loc I – Campionatul Balcanic Juniori II – Individual

Loc III – Campionatul Mondial Juniori II – Ruf Z

Loc IV – Campionatul Mondial Juniori II – RX

Loc IV – Campionatul Mondial Juniori II – MR

Loc V – Campionatul Mondial Junior II Echipe

Loc VI – Campionatul Mondial Junior II – Individual Compus

8. STUPARU ROBERT- FITNESS / CULTURISM – C.S.M. IAŞI – Antrenori: Felicia Purice-Russ şi Christian Russ.

Loc I – Cupa Mondială – Seniori

Loc I – Campionatul European Juniori – Men Phisique

Loc IV – Campionatul Mondial Juniori- Men Phisique

8. DARIE DAVID – RADIOAMATORISM – C.S.M. IAŞI – Antrenor: Gabriela Ivan.

Loc I – Campionatul Balcanic Juniori II – Echipe

Loc II – Campionatul Balcanic Junior II – Individual

Loc III – Campionatul Mondial Junior II – Echipe

Loc IV – Campionatul Mondial Junior II – RX

9. COSTACHI MIHNEA – ŞAH – C.S. POLITEHNICA IAŞI – Antrenor: Vlad Ungureanu.

Loc I – Campionatul European Tineret – Individual

Loc II – Campionatul European Tineret- Individual

Loc II – Campionatul European Tineret – Echipe

Loc III – Campionatul European Tineret – Individual

9. DEAC BOGDAN – ŞAH – C.S. POLITEHNICA IAŞI – Antrenor: Vladimir Danilov.

Loc I – Campionatul European Tineret – Individual

Loc II – Campionatul European Tineret – Echipe

10. LEPCIUC GABRIELA – RUGBY 7 – C.S. POLITEHNICA IAŞI – CĂPITAN AL ECHIPEI ROMÂNIEI – Antrenor: Neculai Tarcan.

Loc IV – Campionatul European Seniori – Rugby 7 Feminin

10. STOLERIU GEORGE – ŞAH – C.S. POLITEHNICA IAŞI – antrenor: Vladimir Danilov.

Loc I – Campionatul European Tineret – Echipe

*** DIPLOME DE MERIT PENTRU SPORTURI NEOLIMPICE:

– UNGUREANU MARINELA – FITNESS / CULTURISM – C.S. CFR IAŞI – Antrenor: Petru Ciorbă,

Loc III – Campionatul Balcanic – Body Fitness Masters.

– OBADĂ EMA – ŞAH – C.S. POLITEHNICA IAŞI – Antrenor: Vasile Manole.

Loc IV – Campionatul European Juniori – Individual

Loc V – Campionatul European Juniori – Individual

Loc VI – Campionatul European Tineret – Echipe

*** PREMIUL SPECIAL:

– POPA LUCIAN – FITNESS – C.S.M. IAŞI – Antrenori: Felicia Purice-Russ şi Christian Russ

Pentru cele 5 titluri de Campion Mondial câştigate consecutiv.

*** ARTE MARȚIALE

1. BĂLĂIAŞA DRAGOŞ – KARATE TRADIŢIONAL – C.S. ENPI IAŞI – Antrenori: Constantin Adăscăliţei şi Răzvan Popa.

Loc I – Campionatul European Kumite Seniori – echipe

Loc I – Campionatul European Shotokan Seniori – Fuku-Go Individual

Loc II – Campionatul European Fudokan Seniori – Fuku-Go individual

Loc II – Campionatul European Kogo Kumite Seniori – Individual

Loc II – Campionatul European Kumite Seniori – Echipe

Loc III – Campionatul European Kata Seniori – Individual

Loc III – Campionatul European Kumite Seniori – Individual

2. LIVADARIU MIHAI – VOVINAM VIET VO DAO – A.C.S. ACTIV VO IAŞI – Antrenor: Vasile Ichim.

Loc I – Campionatul European Seniori – Luptă – categoria 63 kg.

Loc I – Campionatul European Seniori – Tehnică cu partener.

2. LIVADARIU GABRIEL- VOVINAM VIET VO DAO – A.C.S. ACTIV VO IAŞI – Antrenor: Vasile Ichim.

Loc I – Campionatul European Seniori – Luptă – categoria 71 kg

Loc I – Campionatul European Seniori – Tehnică cu partener

3. CIUBOTARU AUREL – KARATE TRADITIONAL – C.S. ENPI IAŞI – Antrenori: Constantin Adăscăliţei şi Răzvan Popa.

Loc I – Campionatul European Fudokan Seniori – Kumite echipe

Loc II – Campionatul European Shotokan Seniori – Kumite echipe

Loc III – Campionatul European Seniori – Kumite Individual

4. BALAUR BIANCA – KARATE TRADIŢIONAL- C.S. ENPI IAŞI. Antrenori: Constantin Adăscăliţei şi Răzvan Popa.
Loc I – Campionatul European Fudokan Juniori – Kata individual

Loc II – Campionatul European Shotokan Juniori – Kata individual

Loc II – Campionatul European Juniori – Kumite individual

Loc III – Campionatul European Juniori – Kumite Echipe

Loc III- Campionatul European Juniori – Kogo Kumite

5. MIHĂILESCU BOGDAN – KARATE TRADIŢIONAL – A.C.S. Olympic Iaşi – Antrenor: Petronel Luca.

Loc I – Campionatul European Tineret – Kumite Echipe

Loc II – Campionatul European Tineret – Kogo Echipe

Loc III – Campionatul European Tineret – Kumite Individual

6. BEFU CODRUŢ – QWAN KI DO – C.S. DAO IAŞI Antrenor: Teodor Nica şi Ştefan Nica.

Loc I – Campionatul European Seniori Echipe – Arme tradiţionale

Loc II – Campionatul European Seniori Echipe – Luptă

7. LIVADARIU GEORGIANA ALEXANDRA – VOVINAM VIET VO DAO – A.C.S ACTIV VO IAŞI – Antrenor:Vasile Ichim.

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică individuală fără arme

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică individuală sabie

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică individuală cuţit

8. GRIGORAŞ MARIA – QWAN KI DO – C.S. LONG-HO PAŞCANI – Antrenor: Ovidiu Covaci.

Loc II – Campionatul European Seniori –Tehnică individuală

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică echipe

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică individuală – Arme tradiţionale

Loc III – Campionatul European Seniori – Tehnică individuală –  Arme tradiţionale.

9. FLOREA VIOLETA – QWAN KI DO – C.S. LONG-HO PAŞCANI – Antrenor: Ovidiu Covaci.

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică echipe

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică individuale – Arme tradiţionale.

9. RUSU RĂZVAN-NICOLAE – QWAN KI DO – C.S. LONG – HO PAŞCANI – Antrenor: Ovidiu Covaci.

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică individuală

Loc II – Campionatul European Seniori – Tehnică echipe
10. BISTRICEANU CRISTIAN – KARATE TRADIŢIONAL – C.S. ENPI IAŞI – Antrenori: Constantin Adăscăliţei şi Răzvan Popa.

Loc II – Campionatul European Juniori – Kumite individual

Loc III – Campionatul European Shotokan Juniori – Kogo Kumite

Loc III – Campionatul European Juniori –Kata individual

10. LUCA ALEXANDRU – KARATE TRADIŢIONAL – A.C.S. OLYMPIC IAŞI – Antrenor: Petronel Luca.

Loc II – Campionatul European Seniori – Kumite Echipe

Loc III – Campionatul European Seniori – Kogo Kumite

*** DIPLOMĂ DE MERIT:
– CALANCE ALICE – QWAN KI DO – C.S. DAO IAŞI –  Antrenor: Teodor Nica şi Ştefan Nica.

Loc III – Campionatul European Seniori -Luptă

Loc III – Campionatul European Seniori – Tehnică.

Aceste clasamente au fost elaborate de Ioan Moraru şi semnate apoi şi de consilierii Ion Bucu, Alexandru Cişman şi Tiberiu Toma. Aceste ierarhii au fost vizate şi de directorul executiv al DJST Iaşi, Daniel Stătescu.
După cum ne-a informat consilierul Ioan Moraru, Gala Excelenţei Sportului Ieşean 2018 ar putea avea loc spre sfârşitul lunii ianuarie 2019, partenerii acestei manifestări tradiţionale fiind Primăria Municipiului Iaşi, Consiliul Judeţean Iaşi şi DJST Iaşi.
DAN TEODORESCU

Viena
Categorii
Sport
Niciun comentariu

Răspunde

*

*

Alte Articole