Întreceri spectaculoase la finalele juvenile de popice de la Petrila

Timp de două zile, pe 6 şi 7 februarie 2018, arena cu patru piste de la Petrila găzduieşte finalele Campionatelor Naţionale Individuale „Under 18” la popice, la fete şi...
Viena
Timp de două zile, pe 6 şi 7 februarie 2018, arena cu patru piste de la Petrila găzduieşte finalele Campionatelor Naţionale Individuale „Under 18” la popice, la fete şi băieţi, în probele individual clasic, sprint şi tandem.
Participă la competiţie 39 de sportivi, 15 în întrecerea feminină şi 24 în cea masculină.
Marţi, în proba individual clasic, cele două titluri de campion naţional au revenit clubului Electromureş Tg. Mureş, laureaţii fiind Seres Bernadett, respectiv Szasz Tibor Levente.
În fruntea celor două clasamente s-au clasat următorii lansatori:
– FEMININ:
1. Seres Bernadett (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 534 p.d.;
2. Gal Beatrix Timea (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 521 p.d.;
3. Bato Judit Katalin (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 513 p.d.;
4. Budoi Noemi (Siderurgica Hunedoara) – 511 p.d.;
5. Cristina Popescu (Rapid Bucureşti) – 510 p.d.;
6. Kali Erika (Siderurgica Hunedoara) – 508 p.d.
– MASCULIN:
1. Szasz Tibor Levente (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) – 533 p.d.;
2. Alexandru Pădurean (Inter Petrila) – 531 p.d.;
3. Nicolae Daniel Botezatu (Siderurgica Hunedoara) – 525 p.d. (cu 180 p.d. la izolat);
4. Benke Zoltan jr (Electromureş Tg. Mureş) – 525 p.d. (cu 171 p.d. la izolat);
5. Roberto Lapoşi (Siderurgica Hunedoara) – 521 p.d.;
6. Kötö Kalmen David (Electromureş Tg. Mureş) – 518 p.d.
Pe locul 8 s-a clasat Sorin Mitru (CSO Tălmaciu), cu 507 p.d., care la echipele de seniori, cu dublă legitimare şi pe post de junior U23, evoluează la CFR Olimpia ACB Iaşi.
Miercuri dimineaţă, la Petrila au avut loc probele de sprint şi tandem la feminin, care au prezentat următoarele podiumuri de premiere:
– SPRINT:
1. Kali Erika (Siderurgica Hunedoara);
2. Budoi Noemi (Siderurgica Hunedoara);
3. Seres Bernadett şi Gal Beatrix Timea (ambele de la Electromureş Romgaz Tg. Mureş).
– TANDEM FEMININ:
1. Gal Beatrix Timea – Seres Bernadett (Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
2. Budoi Noemi – Kali Erika (Siderurgica Hunedoara);
3. Cristina Popescu – Denisa Marin (Rapid Bucureşti) , Henrieta Suciu (Electromures Romgaz Tg. Mures)  și Andreea Nacu (Siderurgica Hunedoara).
În marea finală de la tandem am consemnat: Gal Beatrix Timea – Seres Bernadett (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) –
Budoi Noemi – Kali Erika (Siderurgica Hunedoara) 1-1 la manşe, cu 12-8 popice doborâte la „sudden victory” (baraj).
Miercuri după-amiază sunt programate probele de sprint şi tandem în cadrul întrecerii masculine.
Arbitrul principal al competiţiei este internaţionalul Gheorghe Blasicz (Mediaş), iar FR Popice este reprezentată de Iulian Nistor (instructor sportiv), Matilda Antal (membru în Prezidiul Federal) şi Remus Antimirescu (antrenor federal şi membru în Prezidiul Federal), ultimul menţionat fiind şi antrenorul echipei de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi.
DAN TEODORESCU
Viena
Categorii
Sport
Niciun comentariu

Răspunde

*

*

Alte Articole