Bianca Cobzaru şi Ionela Atincăi, în fruntea sportivilor de la CS CFR Iaşi în anul 2019

Finalul lunii noiembrie a încheiat calendarul competiţional oficial al sportivilor de la CS CFR Iaşi, în luna decembrie 2019 urmând a avea loc doar câteva concursuri de casă, la...
Viena

Finalul lunii noiembrie a încheiat calendarul competiţional oficial al sportivilor de la CS CFR Iaşi, în luna decembrie 2019 urmând a avea loc doar câteva concursuri de casă, la secţiile de haltere, box, tenis, popice şi culturism-fitness.

Conform „Sistemului de atribuire a punctelor în raport cu rezultatele sportive”, elaborat de MTS, pe primele două locuri în sporturile individuale s-au clasat Bianca Cobzaru (box – CS CFR Iaşi – CSŞ Unirea Iaşi – CSA Steaua Bucureşti; antrenori: Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei) şi Ionela Atincăi (haltere – CS CFR Iaşi; antrenor: Dănuţ Fron), ele fiind despărţite în fruntea ierarhiei de numai 1 punct. Pe locul 3 s-a clasat popicarul veteran Aurel Roiu, campion naţional la individual (categoria de vârstă 60-69 ani), dar şi cu echipa CFR Olimpia ACB Iaşi (căpitan nejucător: Vasile Ţidularu).

Pe echipe, pe prima poziţie a podiumului s-a clasat formaţia de popice seniori CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenor-jucător: Remus Antimirescu), vicecampioană naţională şi care s-a clasat pe locul 8 la Cupa Europei de la Varazdin (Croaţia), în toamna acestui an.

Ierarhiile Clubului Sportiv CFR Iaşi la finele lui 2019 se prezintă astfel:
INDIVIDUAL:
1. Bianca Cobzaru (box – cat. 54 kg – CS CFR Iaşi-CSŞ Unirea Iaşi-CSA Steaua Bucureşti; antrenori: Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei) – 43,00 puncte.
– locul 1 la Campionatul Naţional de box tineret, locul 3 la Balcaniada de tineret din Bulgaria şi locul 3 la Campionatul European de tineret din Bulgaria.
2. Ionela Atincăi (haltere – cat. 71 kg – CS CFR Iaşi; antrenor: Dănuţ Fron) – 42,00 puncte.

– 3 medalii de bronz la Campionatul Naţional de juniori (U 17) şi 3 medalii de bronz la Campionatul Naţional de seniori.
3. Aurel Roiu (popice veterani – cat. 60-69 ani, CS CFR Olimpia ACB Iaşi, căpitan-nejucător: Vasile Ţidularu) – 22,50 puncte.
– Campion naţional la individual, la categoria de vârstă 60-69 ani şi campion naţional cu echipa CS CFR Olimpia ACB Iaşi.
4. Ştefan Robu (haltere – cat. 102 kg – CS CFR Iaşi; antrenor: Dănuţ Fron) – 22,00 puncte.
– 3 medalii de bronz la Campionatul Naţional de juniori (U 17) şi 2 medalii de bronz la Campionatul Naţional de tineret (U 23).
5-6-7. Ion Cercel (popice seniori – CS CFR Olimpia ACB Iaşi; antrenor-jucător: Remus Antimirescu) – 12,00 puncte.
– vicecampion naţional şi locul 8 la Cupa Europei din Croaţia cu echipa CS CFR Olimpia ACB Iaşi.   

5-6-7. Mihai Gabriel Benghiac (popice seniori – CS CFR Olimpia ACB Iaşi; antrenor-jucător: Remus Antimirescu) – 12,00 puncte.
– vicecampion naţional şi locul 8 la Cupa Europei din Croaţia cu echipa CS CFR Olimpia ACB Iaşi.   

5-6-7. Marinela Ungureanu (culturism-fitness – CS CFR Iaşi; antrenor: Petru Ciorbă) – 12,00 puncte.
– Vicecampioană naţională la masters – fitness.
8. Răzvan Aghion (tenis – CS CFR Iaşi; antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion) – 10,00 puncte.
– campion naţional cu echipa CS Ştiinţa Constanţa (cu contract de colaborare

ratificat de FRT) în cadrul Campionatului Naţional Intercluburi pe echipe de dublu la juniori U16 şi câştigător a mai multor turnee de simplu şi dublu, la nivel naţional, din calendarul FR Tenis.
– 9. Maria Botezatu (box – cat. 60 kg – CS CFR Iaşi-CSŞ Unirea Iaşi; antrenori: Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei) – 7,00 puncte.

– locul 2 la Campionatul Naţional de box tineret.
10. Ştefan Atincăi (haltere – cat. 40 kg – CS CFR Iaşi; antrenor: Dănuţ Fron) – 6,00 puncte.
– 3 medalii de bronz la Campionatul Naţional de cadeţi (U 15).

ECHIPE:
1. CS CFR Olimpia ACB Iaşi (popice seniori –  antrenor-jucător: Remus Antimirescu), în componenţa: Florin Opincă, Ion Cercel, Mihai Gabriel Benghiac, Iulian Gabriel Cucu, Alexandru Sorin Mitru, Costică Ciurdea, Remus Antimirescu, Vlad Nacu.
– vicecampioană naţională şi locul 8 la Cupa Europei din Croaţia, din localitatea Varazdin.

2. CS CFR Olimpia ACB Iaşi (popice seniori +60 ani / veterani –  căpitan-nejucător: Vasile Ţidularu), în componenţa: Aurel Roiu, Sorin Cotlarciuc, Mihai Chilaboc, Dumitru Penciuc, Ioan Herman)

 – campioană naţională la +60 ani şi clasări pe podium la diferite turnee de nivel naţional, din calendarul FR Popice.
3. CS CFR Olimpia ACB Iaşi (popice tineret – U 23; antrenor: Costică Ciurdea), în componenţa: Ştefan Lincu. Sebastian Biţă, Cristian Toma, Andrei Seliman, Iulian Cucu jr, Iulian Bejan, Alexandru Tincu.

– locul 4 la turneul final al Campionatului Naţional de popice pentru echipele de tineret U 23.
Conform MTS, rezultatele de la Cupa României nu punctează în aceste clasamente.
DAN TEODORESCU

Viena
Categorii
Sport
Niciun comentariu

Răspunde

*

*

Alte Articole