Gala Excelenţei Sportului Ieşean, o reuşită deplină pe scena Casei de Cultură a Studenţilor

  * Invitaţii speciali ai galei ieşene au fost Elisabeta Lipă, Roxana Scarlat-Bârlădeanu şi Alexandru Tudor.   Ca de fiecare dată în ultimii ani, Primăria Municipiului Iaşi, în parteneriat...
Viena

 

* Invitaţii speciali ai galei ieşene au fost Elisabeta Lipă, Roxana Scarlat-Bârlădeanu şi Alexandru Tudor.

 

Ca de fiecare dată în ultimii ani, Primăria Municipiului Iaşi, în parteneriat cu DJST Iaşi a găzduit Gala Excelenţei Sportului Ieşean, pentru performanţele din 2018. Manifestarea a avut loc în sala de spectacole „Gaudeamus” de la Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, în ziua de miercuri, 16 ianuarie 2019, evenimentul fiind transmis în direct de TVR Iaşi.

Au fost 10 categorii în cadrul premiilor de excelenţă, astfel: SPORTUL PENTRU TOŢI, SPERANŢE PENTRU PERFORMANŢĂ, CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN, ECHIPE ŞI JOCURI SPORTIVE,

PREMII SPECIALE, CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE,

SPORT ŞI EDUCAŢIE, SPORT ÎN CENTENAR, PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE, PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE.
Alături de conducerea Primăriei Municipiului Iaşi, reprezentată de primarul Mihai Chirica şi viceprimarii Gabriel Harabagiu şi Radu Botez, au urcat pe scenă şi trei invitaţi de marcă veniţi din Bucureşti, aceştia fiind Elisabeta Lipă (preşedintele FR Canotaj), Roxana Scarlat-Bârlădeanu (secretarul general al FR Scrimă) şi Alexandru Tudor (fostul arbitru internaţional de fotbal cu ecuson FIFA), care au şi premiat unele categorii ale galei.

Unul dintre principalii organizatori ai galei a fost şi fostul arbitru internaţional de fotbal Ionel Popa, în prezent consilier pe probleme de sport în cadrul Primăriei Municipiului Iaşi, prezentatorul evenimentului fiind jurnalistul Lucian Lucescu, de la TVR Iaşi.
Gala a început cu mica sportivă Karla Ursu (9 ani), de la secţia de fitness a clubului CSM Iaşi, care a intonat Imnul Naţional al României, ea fiind şi o excelentă interpretă de muzică populară, cu multe spectacole şi premii la activ, susţinută mereu de tatăl Ciprian Ursu (fost rugbyst de performanţă la Poli Agro Unirea Iaşi) şi mama Mirela Ursu.
Premianţii galei, pe fiecare categorie, au fost următorii:
1. SPORTUL PENTRU TOŢI:

– Constantin Pricop (Președintele Clubului Pensionarilor

din cartierul Mircea cel Bătrân), Vasile Ciocoiu (Profesor de educaţie fizică şi sport la  Colegiul Tehnic de Transporturi și Construcții Iaşi), Gynetta Vanvu (Conferenţiar universitar dr. la UMF Iaşi, secretarul Asociaţiei Judeţene Sportul Pentru Toţi), Alexandru Cișman (Președintele Asociaţiei Judeţene Sportul Pentru Toţi şi Consilier de sport la DJST Iaşi).
2. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ:

– Sofia Crețu (Şah – 8 ani), Karla Ursu (Fitness – 9 ani),

Cosmin Stan (Scrimă), Andrei Moisă (Fotbal – Grupa 2002 Elită – 17 ani, antrenor: Adrian Dobrea).

3.CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN:

– Mariana Pârju (atletism, CS Politehnica Iaşi),  Dumitru Sârbu (atletism, CS Politehnica Iaşi).
4. ECHIPE ȘI JOCURI SPORTIVE:

– CSŞ Unirea Iaşi (Rugby în 7 junioare – Under18), CSM Politehnica Iași (Fotbal juniori – Elită), LPS Iași (Fotbal juniori – Elită), CS Politehnica Iași (Rugby în 7 senioare), LPS Iași (Atletism – echipa de Ștafetă), CS Politehnica Iași (Șah – senioare şi seniori), CS Politehnica  Iași (Judo – seniori),

CFR Olimpia ACB Iaşi (Popice seniori, antrenor: Remus Antimirescu, campioană naţională şi participantă la Cupa Mondială din Croaţia), CSM Politehnica Iași (echipele de fotbal seniori şi futsal seniori, ambele calificate în play-off în sezonul 2017-2018).
5. PREMII SPECIALE:
– Alin Vorniceanu ( Record de alergare – 24 ore), Iustin

Bența (Elev la Colegiul Național Iaşi, clasa a XI-a, arbitru de Taekwondo WT), Andreea Verdeș (Gimnastică Ritmică),

Dan Moisescu (70 ani, a fost 15 ani jucător de baschet la Politehnica Iaşi şi de şase ori coşgeter în prima ligă de baschet, a participat cu echipa României la Campionatele Europene din Iugoslavia – 1975). Constantin Deleanu (director general la SC Cotnari SA, susținător al sportului ieșean), Andrei Cristea (fost căpitan până în decembrie 2018 şi golgeter la echipa de fotbal CSM Politehnica Iași, în prezent transferat la CSU Craiova).

6.CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE:

– Asociaţia Judeţeană de Handbal Iași (preşedinte: Mihai Bîicu), Asociaţia Judeţeană de Rugby Iași (preşedinte: Corneliu Ghenea), CS Enpi Iași (preşedinte: Constantin Adăscăliței), ASC Stomart Iași (baschet, preşedinte: Ovidiu Stochici), CS Preventis Iași (badminton, preşedinte: Dr. Petre Crivoi; antrenor: Alina-Mihaela Popa). XS Motorsport (preşedinte: Dan Codreanu), LPS Iași (director: Ilie Gheorghică), CSŞ Unirea Iași (director: Viorel Hudac), CS CFR Iaşi (preşedinte: George-Radu Pipa; director sportiv: Dan Teodorescu; director economic: Lucian Mihalache), CS Politehnica Iași (preşedinte: Vasile Manole), CSM Iași (preşedinte: Adrian Poeană), CSM Politehnica Iași (preşedinte: Adrian Ambrosie).
7. SPORT ȘI EDUCAŢIE:

– Ana Luiza Aruştei (Absolventă FEFS Iaşi, cu media 9.60, în prezent este în anul I la masters), Vlad Ungureanu (Profesor de matematică la Școala Gimnazială „Bogdan Petriceicu Haşdeu” Iaşi, jucător şi antrenor de şah, preşedintele Comisiei „Şah în Şcoală” din cadrul FR Şah).

8.SPORT ÎN CENTENAR (la Iaşi s-a ales scrima – proba de sabie):

– Echipa de sabie a României (Vicecampioană Olimpică la JO  Londra 2012, alcătuită din ieşenii Tiberiu Dolniceanu, Florin Zalomir, Alexandru Sirețeanu), Alin Lupeică (a participat la trei Olimpiade: Barcelona 1992 – loc 4, Atlanta 1996 – locul 6, Sydney 2000 – locul 4),  Dan Irimiciuc  (a partticipat la JO München 1972 – locul 4 la individual şi pe echipe şi JO Montreal 1976 – locul 3 cu echipa de sabie a României şi medalie de bronz şi locul 9 la individual).

9.PERFORMERI ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:

– Bogdan Mihăilescu (ACS Olimpic Iaşi, karate tradiţional, antrenor: Petronel Luca), Codruţ Befu (CS Dao Iași, Qwan Ki Do, antrenori: Teodor Nica şi Ştefan Nica), Gabriel Livadariu şi Mihai Livadariu (ACS Activ Vo Iaşi, Voninam Viet Vo Dao, antrenor: Vasile Ichim), Ionuţ Pârju (CS Long-Ho Paşcani, Qwan Ki Do, antrenor: Ovidiu Covaci), Dragoş Bălăiaşa (CS Enpi Iaşi, karate tradiţional, antrenori: Constantin Adăscăliței şi Răzvan Popa), David Darie, Melissa Stănică şi Iustin Zaharia (CSM Iași, radioamatorism, antrenor: Gabriela Ivan), David Gavrilovici (CS Gimnis Iaşi, gimnastică aerobică, Bogdan Bantă), Robert Stuparu, Ambra Dumitru,

Teodor Petre şi Lucian Popa (CSM Iași, culturism-fitness, antrenori: Felicia Purice-Russ şi Cristian Russ, cu menţiunea că Lucian Popa este de cinci ori consecutiv campion mondial la fitness), Miruna Lehaci, George Stoleriu, Bogdan Deac şi Mihnea Costachi (CS Politehnica Iaşi, şah, antrenori: Vasile Manole, Vladimir Danilov şi Vlad Ungureanu), Gabriela Lepciuc (CS Politehnica Iaşi, rugby în 7, antrenor: Neculai Tarcan), Gabriela Ivan (CSM Iaşi, radioamatorism, antrenor: Gabriela Ivan).
10. PERFORMERI ÎN SPORTURI OLIMPICE:

– Cosmin Bucătaru (CSŞ Unirea Iaşi / CS Politehnica Iaşi, judo, antrenor: Ioana Babiuc), Alexandru Zmău (CSM Iași – scrimă, antrenor: Radu Tofan), Georgiana Spiridon (LPS Iaşi / CS Politehnica Iași, antrenor: Viorel Popovici), Laura Aniţei (CSŞ Unirea Iaşi, gimnastică ritmică, antrenori: Constantin Radu şi Cătălina Radu), Andreea Lupu, Ioana Radu şi Cerasela Drăgan (CSM Iaşi, scrimă – sabie, antrenor: Alexandru Sireţeanu), Florin Ceobanu şi Cristina Răileanu (CSM Iași, canotaj, antrenori: Sorin Băhnărel, Ciprian Atomei şi Adriana Cserhati), Ştefana Albu şi Ştefănel Cojocaru (CSŞ Unirea Iași, tir cu arcul, antrenor: Cezar Alexandrescu),

Cosmin Frai (CSM Iași, tir cu arcul, antrenor: Constantin Frai), Dragomir Iordache (CS Politehnica Iaşi, tir sportiv – proba de puşcă, antrenor: Mihai Axinte), Vlad Simionescu (CS Politehnica Iaşi, judo, antrenor: Costel Năftică).
Declaraţia zilei la această gală a sportului moldav a aparţinut elevei Karla Ursu (9 ani, clasa a III-a, care practică două sporturi – fitness la CSM Iaşi şi gimnastică aerobică la CS Gimnis Iaşi), cea care, întrebată pe scenă de moderatorul Lucian Lucescu ce reprezintă sportul pentru ea, a răspuns: „Nu ştiu acum ce reprezintă sportul pentru mine, dar pot spune că fără sport nu cred că aş putea trăi!”.
Momentele artistico-sportive ale galei de la Iaşi au fost susţinute de cluburile CS Gimnis Iaşi (cu un recital de gimnastică aerobică), CSM Iaşi (fitness, iar talentata Karla Ursu a fost din nou în recital), CSŞ Unirea Iaşi (recital de gimnastică ritmică, prin campioanele Laura Aniţei şi Andreea Verdeş), CS Reflex Iaşi (dans sportiv).
A doua gală a sportului ieşean este programată în ziua de vineri, 1 februarie 2019, la ora 17.00, pe scena sălii de spectacole a Teatrului Luceafărul din Iaşi, în organizarea Consiliului Judeţean Iaşi (preşedinte: Maricel Popa) şi DJST Iaşi (director: Daniel Stătescu).

„Această gală va avea şi o deschidere spre structurile sportive din judeţul Iaşi şi din mediul rural”, ne-a declarat consilierul pe probleme de sport din cadrul DJST Iaşi, Alexandru Cişman.
DAN TEODORESCU

Viena
Categorii
Sens Giratoriu
Niciun comentariu

Răspunde

*

*

Alte Articole