România, țară invitată de onoare la Festivalul Literar “Luna Lecturilor de Autor”

În perioada 1 iulie – 4 august 2019 va avea loc cea de-a XX-a ediție a Festivalului Literar“Luna Lecturilor de Autor”care se desfășoară în 5 orașe din 4 țări...
Viena

În perioada 1 iulie – 4 august 2019 va avea loc cea de-a XX-a ediție a Festivalului Literar“Luna Lecturilor de Autor”care se desfășoară în 5 orașe din 4 țări europene: Brno și Ostrava (Cehia), Košice (Slovacia), Wroclaw (Polonia) și Liov (Ucraina).

Festivalul Literar “Luna Lecturilor de Autor”este cel mai mare eveniment de acest gen din Europa Centrală, are loc anual începând cu anul 2000 și se află sub patronajul Minsterului Culturii din fiecare ţară organizatoare (Cehia, Slovacia, Polonia și Ucraina).

Festivalul are două scopuri principale: promovarea literaturii naţionale a tărilor gazde, şi promovarea literaturii aparținând ţării invitate de onoare. Evenimentele demarează la Brno, pe 1 iulie, zilnic fiind prezentaţi câte doi autori: unul aparţinând țării invitate de onoare şi unul local. Astfel, fiecare oraş găzduieşte 62 de autori pe durata unei luni întregi, şi peste 300 de lecturi de texte şi programe adiţionale. Majoritatea lecturilor vor fi transmise în direct iar înregistrările vor fi accesibile online. Festivalul acoperă şi o gamă largă de alte activităţi şi proiecte: în cadrul ediției de festival a Bibliotecii “Luna Lecturilor de Autor”vor fi publicate noi traduceri de cărți, va fi editată o bază de date care va conține portrete de autori ale țării invitate și multe altele. Printre țările invitate la edițiile anterioare s-au numărat: Turcia (2018), Georgia (2017), Spania (2016), Ucraina (2015), Scoția (2014), Elveţia (2013), Slovenia (2012), Polonia (2011) etc.

În anul 2019, țara invitată de onoare a festivalului este România, care va fi reprezentată de: Adrian Cioroianu, Cătalin Dorian Florescu, Dumitru Crudu, Andrei Dosa, Simona Popescu, Adrian Schiop, Filip Florian, Ana Blandiana, Iulia Militaru, Svetlana Cârstean, Miruna Vlada, Claudiu Komartin, Ioana Pârvulescu, Varujan Vosganian, Vlad Zografi, Lucian Boia, Lucian Dan Teodorovici, Ioana Nicolaie, Dan Coman, Dan Lungu, Marin Mălaicu-Hondrari, Gianina Cărbunariu, Lavinia Branişte, Cosmin Perţa, Ştefan Baghiu, Doina Jela, Adina Rosetti, Octavian Soviany, Alina Nelega, Gabriela Feceoru, Florin Lăzărescu şi Tatiana Țîbuleac.

Programul celor 32 de autori români invitați:

Adrian Cioroianu: Sic transit gloria

Luni, 1 iulie – 19:00 – Brno

Marți, 2 iulie – 19:00 – Košice

Miercuri, 3 iulie – 19:00 – Ostrava

Joi , 4 iulie – 20:30 – Wrocław

Vineri, 5iulie – 20:30 – Liov

Dumitru Crudu: Stenograf ironic din Moldova

Marți, 2 iulie – 19:00 – Brno

Miercuri, 3 iulie – 19:00 – Košice

Joi, 4 iulie – 19:00 – Ostrava

Vineri, 5 iulie – 20:30 – Wrocław

Sâmbătă, 6 iulie – 20:30 – Liov

Cătălin Dorian Florescu: Între două culturi

Miercuri, 3 iulie – 19:00 – Brno

Joi, 4 iulie – 19:00 – Košice

Vineri, 5 iulie – 19:00 – Ostrava

Sâmbătă, 6 iulie – 20:30 – Wrocław

Duminică, 7 iulie – 20:30 – Liov

Andrei Dósa: Ierbar şi Facebook

04 iulie joi – 19:00 – Brno

05 iulie vineri – 19:00 – Košice

06 iulie sâmbătă – 19:00 – Ostrava

iulie iulie duminică – 20:30 – Wrocław

08 iulie luni – 20:30 – Liov

Simona Popescu: Suprarealism

Vineri, 5 iulie – 19:00 – Brno

Sâmbătă, 6 iulie – 19:00 – Košice

Duminică, 7 iulie – 19:00 – Ostrava

Luni,8 iulie – 20:30 – Wrocław

Marți, 9 iulie – 20:30 – Liov

Alina Nelega: Respiră adânc

Sâmbătă, 6 iulie – 19:00 – Brno

Duminică, 7 iulie – 19:00 – Košice

Luni, 8 iulie – 19:00 – Ostrava

Marți, 9 iulie – 20:30 – Wrocław

Miercuri, 10 iulie – 20:30 – Liov

Adrian Schiop: Scriu despre mine

Duminică, 7 iulie – 19:00 – Brno

Luni, 8 iulie – 19:00 – Košice

Marți, 9 iulie – 19:00 – Ostrava

Miercuri, 10 iulie – 20:30 – Wrocław

Joi, 11 iulie – 20:30 – Liov

Filip Florian: Magie şi vrăji

Luni, 8 iulie – 19:00 – Brno

Marți, 9 iulie – 19:00 – Košice

Miercuri, 10 iulie – 19:00 – Ostrava

Joi, 11 iulie – 20:30 – Wrocław

Vineri, 12 iulie – 20:30 – Liov

Ana Blandiana: Poetă şi luptătoare

Marți, 9 iulie – 19:00 – Brno

Miercuri, 10 iulie – 19:00 – Košice

Joi, 11 iulie – 19:00 – Ostrava

Vineri, 12 iulie – 20:30 – Wrocław

Sâmbătă, 13 iulie – 20:30 – Liov

Iulia Militaru: Experiment care nu există

Miercuri, 10 iulie – 19:00 – Brno

Joi, 11 iulie – 19:00 – Košice

Vineri, 12 iulie – 19:00 – Ostrava

Sâmbătă, 13 iulie – 20:30 – Wrocław

Duminică, 14 iulie – 20:30 – Liov

Svetlana Cârstean: Gravitaţia poeziei

Joi, 11 iulie– 19:00 – Brno

Vineri, 12 iulie – 19:00 – Košice

Sâmbătă, 13 iulie – 19:00 – Ostrava

Duminică, 14 iulie – 20:30 – Wrocław

Luni, 15 iulie – 20:30 – Liov

Miruna Vlada: Terapia poeziei

Vineri, 12 iulie – 19:00 – Brno

Sâmbătă, 13 iulie – 19:00 – Košice

Duminică, 14 iulie – 19:00 – Ostrava

Luni, 15 iulie – 20:30 – Wrocław

Marți, 16 iulie – 20:30 – Liov

Claudiu Komartin: Noul val

Sâmbătă, 13 iulie – 19:00 – Brno

Duminică. 14 iulie – 19:00 – Košice

Luni, 15 iulie – 19:00 – Ostrava

Marți, 16 iulie – 20:30 – Wrocław

Miercuri, 17 iulie – 20:30 – Liov

Ioana Pârvulescu: Istorie, prezent, istorie…

Duminică, 14 iulie – 19:00 – Brno

Luni, 15 iulie – 19:00 – Košice

Marți, 16 iulie – 19:00 – Ostrava

Miercuri, 17 iulie – 20:30 – Wrocław

Gabriela Feceoru

Joi, 18 iulie – 20:30 – Liov

Florin Lăzărescu: Naraţiune tridimensională

Luni, 15 iulie – 19:00 – Brno

Marți, 16 iulie – 19:00 – Košice

Miercuri, 17 iulie – 19:00 – Ostrava

Joi, 18 iulie – 20:30 – Wrocław

Vineri, 19 iulie – 20:00 – Liov

Varujan Vosganian: Ministerul literaturii

Marți, 16 iulie– 19:00 – Brno

Miercuri, 17 iulie – 19:00 – Košice

Joi, 18 iulie – 19:00 – Ostrava

Vineri, 19 iulie – 20:30 – Wrocław

Sâmbătă, 20 iulie – 20:30 – Liov

Vlad Zografi: De la ştiinţă la literatură

Miercuri, 17 iulie– 19:00 – Brno

Joi, 18 iulie – 19:00 – Košice

Vineri, 19 iulie – 19:00 – Ostrava

Sâmbătă, 20 iulie – 20:30 – Wrocław

Duminică, 21 iulie – 20:30 – Liov

Lucian Boia: Historia magistra

Joi, 18 iulie – 19:00 – Brno

Vineri, 19 iulie – 19:00 – Košice

Sâmbătă, 20 iulie – 19:00 – Ostrava

Duminică, 21 iulie – 20:30 – Wrocław

Luni, 22 iulie – 20:30 – Liov

Lucian Dan Teodorovici: Cel care cheamă la memorie

Vineri, 19 iulie – 19:00 – Brno

Sâmbătă, 20 iulie – 19:00 – Košice

Duminică, 21 iulie – 19:00 – Ostrava

Luni, 22 iulie – 20:30 – Wrocław

Marți, 23 iulie – 20:30 – Liov

Ioana Nicolaie: A scrie, a schimba lumea

Sâmbătă, 20 iulie – 19:00 – Brno

Duminică, 21 iulie – 19:00 – Košice

Luni, 22 iulie – 19:00 – Ostrava

Marți, 23 iulie – 20:30 – Wrocław

Miercuri, 24 iulie – 20:30 – Liov

Dan Coman: Nici poet, nici prozator

Duminică, 21 iulie – 19:00 – Brno

Luni, 22 iulie– 19:00 – Košice

Marți, 23 iulie – 19:00 – Ostrava

Miercuri, 24 iulie – 20:30 – Wrocław

Joi, 25 iulie – 20:30 – Liov

Dan Lungu: Serios, dar cu umor

Luni, 22 iulie – 19:00 – Brno

Marți, 23 iulie – 19:00 – Košice

Miercuri, 24 iulie – 19:00 – Ostrava

Joi, 25 iulie – 20:30 – Wrocław

Vineri, 26 iulie – 20:30 – Liov

Marin Mălaicu-Hondrari: Cu toată puterea, cu toate intențiile

Marți, 23 iulie – 19:00 – Brno

Miercuri, 24 iulie – 19:00 – Košice

Joi, 25 iulie – 19:00 – Ostrava

Vineri, 26 iulie – 20:30 – Wrocław

Sâmbătă, 27 iulie – 20:30 – Liov

Gianina Cărbunariu: Kebab pe scenă

Miercuri, 24 iulie– 19:00 – Brno

Joi, 25 iulie– 19:00 – Košice

Vineri, 26 iulie – 19:00 – Ostrava

Sâmbătă 27 iulie – 20:30 – Wrocław

Duminică, 28 iulie – 20:30 – Liov

Lavinia Braniște: O ghidă pentru o zi obișnuită

Joi, 25 iulie – 19:00 – Brno

Vineri, 26 iulie – 19:00 – Košice

Sâmbătă, 27 iulie – 19:00 – Ostrava

Duminică, 28 iulie – 20:30 – Wrocław

Luni, 29 iulie – 20:30 – Liov

Tatiana Țîbuleac: Butoiul cu pulbere

Vineri, 26 iulie – 19:00 – Brno

Sâmbătă, 27 iulie – 19:00 – Košice

Duminică, 28 iulie – 19:00 – Ostrava

Luni, 29 iulie – 20:30 – Wrocław

Marți, 30 iulie – 20:30 – Liov

Ștefan Baghiu: Techno, deep house, clasică

Sâmbătă, 27 iulie – 19:00 – Brno

Duminică, 28 iulie – 19:00 – Košice

Luni, 29 iulie – 19:00 – Ostrava

Marți, 30 iulie – 20:30 – Wrocław

Miercuri, 31 iulie – 20:30 – Liov

Doina Jela: Lexiconul negru

Duminică, 28 iulie – 19:00 – Brno

Luni, 29 iulie – 19:00 – Košice

Marți, 30 iulie – 19:00 – Ostrava

Miercuri, 31 iulie – 20:30 – Wrocław

Joi, 1 august – 20:30 – Liov

Adina Rosetti: Cărți-bijuterii

Luni, 29 iulie – 19:00 – Brno

Marți, 30 iulie – 19:00 – Košice

Miercuri, 31 iulie – 19:00 – Ostrava

Joi, 1 august – 20:30 – Wrocław

Vineri, 2 august – 20:30 – Liov

Octavian Soviany: Două vieți

Marți, 30 iulie – 19:00 – Brno

Miercuri, 31 iulie – 19:00 – Košice

Joi, 1 august – 19:00 – Ostrava

Vineri, 2 august – 20:30 – Wrocław

Sâmbătă, 3 august – 20:30 – Liov

Cosmin Perţa: Ghidul contrastelor

Miercuri, 31 iulie – 19:00 – Brno

Joi, 1 august – 19:00 – Košice

Vineri, 2 august – 19:00 – Ostrava

Duminică, 4 august – 20:30 – Liov

Organizatori:

Větrné mlýny Publishers Ltd. – Cehia

Knižnica pre mládež mesta Košice – Slovacia

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu – Polonia

Art Council „Dialogue” Liov – Ucraina

Partenerii ediției din 2019 (Cehia):

Ministerul Culturii din Republica Cehă

Primăria orașului Brno

Primăria orașului Ostrava

Institutul Cultural Român de la Praga

Locațiile evenimentelor:

Brno – Teatrul Husa na provázku (Zelný trh 9)

Wrocław – Mediateka (pl. Teatralny 5) și Proza/Casa Literaturii din Wrocław (Przejście Garncarskie 2) – în fiecare zi de joi

Ostrava – Teatrul „12“ (Čs. legií 12)

Košice – Kasárne/Kulturpark (Kukučínova 2)

Liov – Teatrul Lesji Ukrajinky (Horodecká ulice – вул. Городоцька 36)

Pentru o scurtă biografie a fiecărui autor invitat, puteți consulta site-ul festivalului (engleză/cehă): http://www.autorskecteni.cz/en

Sursa: https://www.icr.ro

Viena
Categorii
Diaspora
Niciun comentariu

Răspunde

*

*

Alte Articole