Topul sportivilor de la CS Politehnica Iaşi: Dragomir Iordache – pe prima poziţie a podiumului în 2018!

  Clubul Sportiv Politennica Iaşi şi-a stabilit laureaţii pentru anul 2018. În TOP 10 au intrat sportivii de la secţiile de tir, şah, judo, rugby feminin, badminton şi atletism....
Viena

 

Clubul Sportiv Politennica Iaşi şi-a stabilit laureaţii pentru anul 2018. În TOP 10 au intrat sportivii de la secţiile de tir,
şah, judo, rugby feminin, badminton şi atletism. Clasamentul se prezintă astfel:
1. IORDACHE  DRAGOMIR (Tir-puşcă; antrenor Axinte Mihai) – 294 puncte.
– locul VI la Campionatul Mondial, 7 locuri I la Campionatul Naţional de seniori, 1 loc II CN seniori, 9 locuri I CN tineret, 1 loc II CN tineret, 7 locuri I CN juniori, 1 loc II CN juniori, 1 loc III CN juniori.

2. COSTACHI MIHNEA (Şah; antrenor: Danilov Vladimir) – 210 pct.

– 1 loc I la Campionatul European pentru categoria de vârstă 18 ani, 2 locuri II CE 18 ani, 1 loc III CE 18 ani, 2 locuri I CN seniori, 1 loc II CN seniori, 1 loc I CN 18 ani, 2 locuri II CN 18 ani.

3. LEHACI  MIRUNA (Şah – antrenor: Manole Vasile) – 193 pct.

– Componentă a lotului olimpic al României de senioare, Loc III CM 15 ani, Loc I CE echipe 18 ani, Loc I CE 14 ani, Loc II CE 14 ani, 2 locuri I CN senioare, 1 loc I CN 14 ani, 1 loc II CN 14 ani).

4. DEAC BOGDAN (Şah – antrenor: Danilov Vladimir) – 174 pct.

– Component al lotului olimpic al României de seniori, Loc I CE 18 ani, Loc II CE 18 ani, 3 locuri I CN seniori, 2 locuri I CN tineret).

5. SIMIONESCU VLAD (Judo – antrenor: Năftică  Costel) – 142 pct.

– Locul 25 mondial calificabil la Olimpiadă, Loc I Cupa Europeană, loc II Cupa Europeană, 2 locuri V Cupa Mondială, 4 locuri I CN seniori, 1 loc II CN seniori.

6. ROTARIU VLAD (Tir-puşcă – antrenor: Axinte Mihai) – 113 pct.

– 4 locuri III CN seniori, 3 locuri I CN tineret, 1 loc II CN tineret, 3 locuri I CN juniori, 5 locuri III CN juniori.

6. BULMAGA  IRINA (Şah – antrenor: Ungureanu Vlad) – 84 pct. (un loc simbolic 6, deşi are punctaj mai mic decât Vlad Rotaru)

– Componentă a lotului olimpic al Romaniei de senioare, 4 locuri I CN senioare, 2 locuri II CN senioare).

7. IOVIŢĂ ADI (Tir-puşcă –         antrenor: Axinte Mihai) – 75 pct.

– 3 locuri I CN seniori, 3 locuri III CN seniori.

7.TĂNASE  ALEXANDRU  (Tir-puşcă – antrenor: Axinte Mihai) – 75 pct.

– 2 locuri III CN seniori, 3 locuri I CN tineret, 2 locuri I CN juniori, 3 locuri III CN juniori.

8. STOLERIU  GEORGE (Şah – antrenor: Manole Vasile) –  74 pct.

– Locul I CE echipe 18 ani, 3 locuri I CN 16 ani.

8. ATOMI ANDREEA (Rugby feminin – antrenor: Tarcan Nicolae) – 60 pct.

– Locul I CN senioare, locul II Cupa României.

9.LEADAVSCHI VLADIMIR (Badminton – antrenor: Popa Alina) – 42 pct.

– 2 locuri II CN tineret, 1 locuri II CN tineret, 3 locuri III CN tineret.

9. CROITORU MIRCEA (Judo – antrenor: Năftică  Costel) – 39 pct.

– 1 loc I CN seniori, 2 locuri II CN seniori.

10. SPIRIDON  GEORGIANA (Atletism – antrenor: Popovici Viorel) – 35 pct.

– 1 loc II Campionatul Balcanic pentru juniori, 1 loc III CN tineret, 2 locuri I CN juniori, 2 locuri II CN juniori, 1 loc III CN juniori.

10. BUCĂTARU COSMIN (Judo – antrenor: Năftică  Costel) –  35 pct.

– 1 loc III CE juniori, 1 loc II CB juniori.

În final, directorul clubului sportiv Politehnica Iaşi, Vasile Manole, ne-a menţionat: „Mulţumim sportivilor şi antrenorilor care au făcut posibile aceste rezultate frumoase! Vă mulţumim DVS, ziariştilor, pentru sprijinul pe care l-aţi acordat clubului prin articolele şi emisiunile realizate despre activitatea CS Politehnica Iaşi in anul 2018! Vă urăm MULTĂ SĂNĂTATE ŞI FERICIRE şi LA MULŢI ANI!”.

DAN TEODORESCU

 

Viena
Categorii
Sport
1 Comentariu
  • KelUnsoma
    2 iunie 2019 at 6:32 am
    Răspunde

    Prescriptions In Canada viagra Zithromax More Drug Side Effects Buy Clomid Pills Online In The Uk Does Amoxicillin Contain Monoamine Oxidase Inhibitor

  • Răspunde

    *

    *

    Alte Articole